سفارش تبلیغ
صبا
سفارش تبلیغ
صبا
آپلود عکس
بهترین موشکها
جمعه 93/9/28 ساعت 9:0 عصر | نوشته ‌شده به دست رضا خانگلی | ( نظرات )

صالحی:یگان های ما به بهترین موشکها مجهز هستند

فرمانده کل ارتش گفت: امروز تمامی یگانهای ما در زیرسطحی، شناوری وهوایی به بهترین موشک ها راکتها و توپخانه ها مجهز هستند.
به گزارش مشرق، امیر سرلشکر عطاءالله صالحی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران در خاشیه مراسم الحاق یگان‌های موشک انداز به ناوگان دریایی ارتش در بندرعباس، طی سخنانی گفت: اگرچه ما به دلیل تخصص و تلاش نیروها، سامانه های جدید را طراحی و تولید داشته‌ایم اما هنوز هم پس از سالها، داشته‌های قدیمی خود را هم بازسازی و نوسازی کرده و آنها را آماده حضور در ماموریت های دریایی می‌کنیم.

صالحی به حضور ناوگان ارتش در آبهای آزاد و بین المللی اشاره کرد و افزود: کشورهایی که در منطقه خلیج عدن حضور دارند، عضو یک پیمان نظامی هستند اما ما مستقل و بدون وابستگی به دیگران عمل می‌کنیم و به دنبال برقرای صلح و دوستی هستیم.

فرمانده کل ارتش گفت: امروز تمامی یگانهای ما در زیرسطحی، شناوری وهوایی به بهترین موشک ها راکتها و توپخانه ها مجهز هستند.

منبع:مشرق نیوز
نسل جدید
پنج شنبه 93/9/27 ساعت 6:42 عصر | نوشته ‌شده به دست رضا خانگلی | ( نظرات )
 

آشنایی با «باور 4» نسل جدید قایق‌های پرنده سپاه +عکس

در داخل کابین این قایق پرنده، دو صفحه نمایشگر دیجیتال نصب شده که احتمال می رود از آن برای هدف گیری موشک های هدایت الکترواپتیکالی و یا تلویزیونی بهره گرفته شود که تحول و ارتقاء مهمی در این قایق ها محسوب می شود.

به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، استراژی اصلی نیروی دریایی سپاه پاسداران در سالهای اخیر آنچنان موفق و تاثیرگذار بوده است که به بزرگترین چالش نیروهای دریایی امریکا تبدیل شده است و قایق های تندرو، شناورهای موشک انداز، پهپادها، پرتابگر های موشک کروز ساحل به دریا و قایق های پرنده بخش های مهمی از این استراتژی محسوب می شود.

قایق های پرنده به عنوان یکی از اجزا مهم این استراتژی، حضور رسمی خود را از سال 1385 اعلام کردند و علاوه بر متخصصان نیروی دریایی سپاه، سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع نیز گام هایی برای ارتقاء و ساخت مدلهای جدیدی از این شناورهای پرنده برداشته است.

پیش از پرداختن به معرفی عضو جدید خانواده قایق های پرنده ایران، نگاهی داریم به این که اصولا این شناورها چگونه تبدیل به ابزاری برای چالش کشیدن قدرت دریایی اشغالگران فرامنطقه ای شدند.

قایق های پرنده یا ادوات اثر سطحی نوعی از وسائل دوزیست آبی-هوایی محسوب می شوند که ضمن قابلیت نشستن و بلند شدن از روی آب، با طراحی خاص خود از پدیده اثر سطحی استفاده کرده و قابلیت های عملیاتی خود را افزایش می دهند. با توجه به طراحی ویژه این وسائل می توان گفت قایق پرنده هواپیمایی نیست که به آن قابلیت آب نشینی داده اند بلکه قایقی (از نظر انتظارات عملیاتی) است که به آن قابلیت پرواز در ضمن استفاده از یک پدیده فیزیکی ساده را داده اند.

لازم به ذکر است برخی از انواع قایق های تندرو نیز از چنین پدیده ای بهره می برند.

قایق پرنده باور 4 +عکس

پدیده اثر سطحی


از جمله مزیتهای یک قایق پرنده این است که هر منطقه ای در دریا می تواند محل آغاز مأموریت آن بوده و در صورت لزوم در هر منطقه ای فرود آمده و در عوارض ساحلی خود را پنهان کند. این نوع وسائل پس از جنگ جهانی دوم مورد توجه واقع شدند و اولین نمونه های عملیاتی موفق آنها ساخت شوروی سابق بوده است.

اثر سطح پدیده ای است که به افزایش برآ و کاهش پسای تولیدی یک بال بازمیگردد هنگامی که هواگرد در فاصله ای کمتر از دهانه بال با زمین قرار داشته باشد. بنابراین بال در وسیله اثر سطحی در محدوده تأثیر متقابل زمین قرار دارد. این پدیده حس شناور بودن را به سرنشینان چنین وسیله ای می دهد خصوصاً در هنگام فرود.

قایق پرنده باور 4 +عکس

نسل قدیمی تر قایق های پرنده باور


در واقع چون هوای پرفشار زیر بال هواپیما به دلیل فاصله کم با زمین نمی تواند چرخش خود به سمت نوک بال و سپس روی بال را کامل کند و در عوض در زیر بال، فشرده می شود کاهش برآ ناشی از این حرکت نیز حذف شده و در نتیجه این پدیده باعث می شود دهانه بال مؤثر وسیله افزایش یابد که حاصل آن افزایش نیروی برآ و کاهش نیروی مقاوم القایی و ازدیاد سرعت است. از این رو اثر سطح، کمک می کند تا با نیروی موتور کمتر، بار بیشتری حمل کرد و به مسافت های دورتری رسید. مداومت پروازی این قایق پرنده 2 ساعت و 15 دقیقه می باشد.

جدیدترین قایق پرنده ایرانی چه ویژگی هایی دارد؟

"باور 4" جدیدترین عضو خانواده قایق های پرنده ایران است که توسط متخصصان دفاعی کشورمان طرحی و ساخته شده است و اولین بار در جریان نمایشگاه هوایی کیش رونمایی شده است.

با نگاهی به قایق باور 4 و مقایسه آن با نمونه های قبلی باور شاهد برخی تغییرات در این پرنده هستیم. سرعت جدید قایق های پرنده ایرانی، باعث کاهش مصرف سوخت و همچنین افزایش برد پروازی این قایق پرنده شده است. همچنین یک نکته متفاوت دیگر در مورد باور 4 نسبت به مدلهای قبلی نصب یک پوشش بر روی موتور است که بر بالای این قایق پرنده نصب شده است.

قایق پرنده باور 4 +عکس

قایق پرنده باور 4 +عکس
قایق پرنده باور 4


در دو سر بال های باور بالچه هایی دیده می شود که روی آنها یک بخش متحرک هم وجود دارد. این سطح متحرک مانند رادِر عمل کرده و به عنوان یک سطح کنترلی اضافه، مانور پذیری باور را افزایش می دهد.

البته خود این بالچه دارای ایرفویل غیرمتقارن است که با توجه به دشوار شدن فرایند ساخت بالچه با این ایرفویل، در نوع خود اقدام جالبی به نظر می رسد. نکته دیگر در اینجا زاویه دار بودن بالچه به سمت بیرون است به طوریکه شکل کلی باور از روبرو مشابه حرف W می شود که این پیکربندی به عنوان یک طرح مرسوم در برخی قایق های پرنده خارجی کوچک و بزرگ هم به کار رفته است.

این مایل بودن بالچه به جای نصب ساده با زاویه 90 درجه در انتهای بال باعث کاهش بازتاب راداری خصوصاً از طرفین می شود هر چند که در انتخاب و طراحی پیکربندی دم افقی و عمودی به نظر می رسد کاهش بازتاب راداری مد نظر نبوده است.

زیر همین بالچه نیز یک قطعه حجیم به نام اسکی یا شناور کمکی قرار داده شده که با سطحی منحنی با آب در تماس است و برای کمک به شناوری بهتر و حفظ تعادل و همچنین فرود راحت تر روی آب تعبیه شده. هر چند شناور کمکی، وسیله ای هیدوردینامیکی محسوب می شود اما تأثیر آن در آیرودینامیک قایق پرنده نیز مثبت است زیرا حرکت هوای پرفشار زیر بال را به روی بال، محدودتر می کند.

در داخل کابین این قایق پرنده شاهد به کار رفتن دو صفحه نمایشگر دیجیتال هستیم که احتمال می رود از آن برای هدف گیری موشک های هدایت الکترواپتیکالی و یا تلویزیونی بهره گرفته شود که تحول و ارتقاء مهمی در این قایق ها محسوب می شود.

بنا بر اطلاعات موجود، این قایق پرنده می تواند محموله ای به وزن 120 الی 130 کیلوگرم را حمل کند که با این حساب احتمال حمل یک فروند موشک کروز مانند کوثر با هدایت الکترواپتیکال و فروسرخ کاملا ممکن می باشد. البته جنس بدنه این قایق پرنده به صورت رسمی اعلام نشده است اما معمولا برای ساخت این گونه وسایل از ترکیب آلومنیوم و کامپوزیت به منظور پایین نگاه داشتن وزن استفاده می شود.

قایق پرنده باور 4 +عکس
کابین باور 4


طول این قایق پرنده 8.89 متر ، عرض آن 7.59 و ارتفاع آن 2.37 متر است. حداکثر وزن برخاست این پرنده 930 کیلوگرم بوده و برای برخاستن از سطح آب به فضایی بین 120 الی 150 متر و برای نشستن به فضایی بین 60 الی 100 متر نیاز است.

این قایق پرنده ایرانی توان پرواز در ارتفاع 0.5 متری از سطح آب را داشته و نهایتا می تواند تا 50 متری اوج بگیرد. برد مفید این قایق پرنده نیز 350 کیلومتر است که محدوده ای وسیع برای عملیات های مختلف در آبهای جنوب کشورمان محسوب خواهد شد.

نبایستی فراموش کرد که قابلیت پرواز قایق های پرنده سپاه در ارتفاع بسیار پایین یعنی 0.5 متری از سطح آب، نکته بسیار مهمی در دریا برای بحث اختفاء و حملات ضربتی به شمار می رود چراکه در دریا به دلیل شکل کروی زمین، وسایل پرنده مثل همین قایق ها و یا موشک ها کروز با پرواز در ارتفاع پایین خود را از دید رادار مخفی کرده و زمانی که ارتفاع خود را افزایش می دهند، اقدام به شلیک می کنند که زمان واکنش برای مدافعین یا وجود نداشته و یا بسیار کم است.

قایق پرنده باور 4 +عکس
به پوشش نصب شده روی موتور دقت کنید


با توجه به معرفی نسل جدید قایق پرنده باور مشخص می شود که استراتژیستهای نظامی ایرانی به این نتیجه رسیده اند که قایق پرنده ابزاری مناسب برای استراتژی نبرد نامتقارن بوده و به همین دلیل ارتقاء و تولید نمونه های جدید آن نیز ادامه پیدا کرده است. هرچند تاکنون نمونه های باور 1، 2 و اخیرا 4 در معرض دید عموم گذاشته شده اند و شاید نمونه باور 3 نیز حائز نکات مهمی باشد که به علت نبود تصویر و مشخصات دقیق از آن، امکان تحلیل فنی قابلیت ها و مزایای آن وجود ندارد.

البته به غیر از استفاده از این وسایل پرنده در امور نظامی می توان از قایق های پرنده در امور مرزبانی و مبارزه با قاچاق در مرزهای طولانی آبی کشور چه در خلیج فارس، دریای عمان و همچنین دریای مازندران استفاده کرد. مشاهده این قایق پرنده که با افتخار روی بالهای آن نام خلیج همیشه فارس به زبان انگلیسی درج شده، می تواند پیام خوبی به نیروهای فرامنطقه ای حاضر در آبهای خلیج فارس و دریای عمان بدهد تا مدافعان و صاحبان اصلی این آبها را همیشه به یاد بیاورند. 

منبع: مشرق نیوز
باور 4
پنج شنبه 93/9/27 ساعت 6:39 عصر | نوشته ‌شده به دست رضا خانگلی | ( نظرات )
سردار فدوی در گفتگو با مشرق:

قایق پرنده "باور 4" در مراحل تست نهایی است

فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: به محض اتمام برخی آزمایش های نهایی که به صورت مشترک بین هسا و ندسا در حال انجام است، قایق پرنده باور 4 به ندسا تحویل خواهد داده شد.

سردار علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه در گفت و گو با خبرنگار گروه دفاع و امنیت مشرق در پاسخ به سوالی در مورد آخرین وضعیت عملیاتی شدن قایق پرنده "باور 4" که چند هفته پیش در نمایشگاه هوایی کیش رونمایی شد، گفت: این محصول دفاعی به نیروی دریایی سپاه تعلق داشته و ما از ابتدا استفاده از قایق پرنده را آغاز کرده و از "باور4" نیز بهره خواهیم برد.

وی همچنین اعلام کرد که به محض اتمام برخی آزمایش های نهایی که به صورت مشترک بین هسا و ندسا در حال انجام است، این قایق پرنده به نیروی دریایی سپاه تحویل خواهد داده شد.

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران همچنین در پاسخ به سوال دیگری در خصوص وضعیت عملیاتی شدن زیردریایی ها در نیروی دریایی سپاه به مشرق گفت: زیرسطحی هایی که قرار است در نیروی دریایی سپاه به کار گرفته شود به نسبت زیردریایی های معمول، از قاعده متفاوتی برخودار است .

منبع: مشرق نیوز
تجهیز میراژ
دوشنبه 93/9/24 ساعت 9:0 عصر | نوشته ‌شده به دست رضا خانگلی | ( نظرات )

تجهیز میراژ ایران به موشک‌ 300 کیلومتری

وزارت دفاع با به روز رسانی جنگنده‌ میراژ، این جنگنده‌ را برای نخستین بار به موشک‌های متعدد و سامانه سلاح بومی مجهز کرد.
به گزارش مشرق، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح موفق به ساخت یک سیستم موشک و سلاح ایرانی برای نصب روی جنگنده‌های میراژ نیروی هوایی ارتش شد. میراژ، یک جنگنده تهاجمی و ساخت کشور فرانسه (شرکت داسو) است که قابلیت فراوانی در نبردهایی هوایی دارد. در حال حاضر، 6 کشور از جمله فرانسه به‌ عنوان کشور سازنده و ایران و 4 کشور دیگر، به‌کار گیرندگان اصلی این جنگنده‌ها هستند.

اما در این میان، ایران به علت اینکه این جنگنده از نوع موشک‌های اگزوست (Exocet) به عنوان اصلی‌ترین موشک‌هایشان و البته چند نوع موشک دیگر روسی استفاده می‌کند و از طرفی، با توجه به تحریم تسلیحاتی ایران و عدم دستیابی کشورمان به این موشک‌ها، جنگنده‌های میراژ ایرانی تقریبا زمین‌گیر بوده و قابلیت اجرای ماموریت رزمی نداشتند.

یکی از مهمترین علت‌هایی که میراژ فقط از موشک‌های خاصی بهره می‌برد، رادارهای خاصی است که این جنگنده از آنها استفاده می‌کند. میراژها، همانند تامکت‌ها (F14) از رادارهای خاصی که اطلاعات زیادی از آنها منتشر نشده، استفاده می‌کنند که باید موشک‌های قابل شلیک از روی جنگنده، حتما با این رادارها تطابق داشته باشند.

توضیح::: جنگنده‌های اف 14 از رادارهای خاصی استفاده می‌کنند که باید حتما موشک‌هایی که قرار است از این جنگنده شلیک شوند، با رادارها تطابق داشته باشند، در غیر این صورت، امکان شلیک آن موشک برای خلبان فراهم نخواهد شد. در این زمینه می‌توانید گزارش تسنیم از تجهیز تامکت‌ها به موشک‌های ایرانی را اینجا بخوانید.

از این رو، دستیابی به موشکی که قابل تطبیق به رادارهای پیشرفته و حساس میراژ باشد، اندکی سخت بوده و همین امر موجب شده بود که میراژهای ایرانی با مشکل جدی مواجه شوند.

اما حالا با گذشت حدود 25 سال از جنگ تحمیلی و آخرین عملیات‌های میراژهای ایرانی، وزارت دفاع با اتکا به توان داخلی توانسته است یک سیستم سلاح موشکی جدید و بومی برای نصب روی جنگنده‌های میراژ بسازد و در کنار این اقدام، سامانه‌های دیگر این جنگنده را نیز به روز رسانی کند و این یعنی "کارِ بزرگ".

در همین زمینه، محمد اسلامی محمد اسلامی معاون وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با تایید این خبر، گفت: میراژها نوسازی شده‌اند و در مدار عملیات قرار دارند و به سیستم سلاح ایرانی مجهز شده و آمادگی عملیات دارند.

وی در این باره افزود: سلاح‌هایی که قابل نصب روی میراژها هستند، بستگی به طرح ماموریتی که نهاجا برای آنها تعیین می‌کند، دارد. انواع موشک‌های ما، مثلا کروزهایی که تا 300 کیلومتر برد دارند روی این هواپیماها نصب می‌شوند.

معاون وزیر دفاع همچنین گفت: در مجموع، بکارگیری موشک‌ها بستگی به این دارد که چه بُعد مسافتی را قرار است جنگنده طی کرده و چه طرح عملیاتی را قرار است جنگنده اجرا کند؛ این برد و طرح عملیاتی است که برد موشک‌های قابل نصب را تعیین می‌کند.

سردار اسلامی ادامه داد: در حال حاضر سبد محصولی در اختیار داریم که نیروها می‌توانند بنابر نیاز، موشک‌ها را روی جنگنده نصب کرده و برای اجرای ماموریت اعزام شود.

وی در پایان تأکید کرد: برنامه‌ای برای رونمایی نمونه به روز شده جنگنده میراژ، نیست و این کار، یک برنامه اجرایی است و به صورت روتین در حال انجام است.

منبع: مشرق نیوز
مشاهده از نزدیک
پنج شنبه 93/9/20 ساعت 9:0 عصر | نوشته ‌شده به دست رضا خانگلی | ( نظرات )

سلامی:مردم پرواز RQ-170 ایرانی را از نزدیک می بینند

سلامی با اشاره به پهپاد ایرانی RQ170 و واکنش آمریکایی ها اظهار داشت: این پهپاد ایرانی یک واقعیت است و بازهم مردم پرواز آن را مشاهده خواهند کرد و آن را از نزدیک لمس و شاهد نشست و پرواز آن خواهند بود.
به گزارش مشرق، سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه در گفتگوی تلویزیونی نگاه یک طی سخنانی اظهار داشت: آمریکا قادر به تامین امنیت رژیم صهیونیستی نیست زیرا تمام سرزمین فلسطین اشغالی محل تقاطع آتش حزب الله، حماس و جهاد است.

وی درخصوص تسلیح کرانه باختری نیز گفت: فلسطینیان کرانه باختری آرمان خود را کنار نخواهند گذاشت و در روزی که خیلی دور نیست کرانه باختری به جهنمی برای امنیت صهیونیست ها تبدیل می شود و فرزندان کرانه باختری و نوار غزه به هم دست می دهند.

سلامی با اشاره به پهپاد ایرانی RQ170 و واکنش آمریکایی ها اظهار داشت: این پهپاد ایرانی یک واقعیت است و بازهم مردم پرواز آن را مشاهده خواهند کرد و آن را از نزدیک لمس و شاهد نشست و پرواز آن خواهند بود.

جانشین فرمانده کل سپاه با اشاره به حوادث منطقه تصریح کرد: نمی توانیم اجازه دهیم مسلمانان در عراق، سوریه و یا لبنان بی رحمانه قتل عام شوند. نمی توانیم اجازه دهیم اتفاقات منطقه با منطق رژیم صهیونیستی جلو برود.

سلامی درخصوص انتشار تصویر سردار قاسم سلیمانی روی مجله آمریکایی، گفت: سردار سلیمانی فرمانده ای متفکر، اندیشمند، شجاع، اهل میدان، موثر، نافذ، ثابت قدم، فداکار است و همه خصوصیات منحصربفرد یک فرمانده استراتژیک را دارد و توطئه های دشمنان را بخوبی می شناسد. هرچه آمریکایی ها بنویسند نمی توانند گوشه ای از شخصیت او را بخوبی نشان دهند.

وی با بیان اینکه بسیج در اوج محاصره علمی قله های پیشرفت را فتح کرد، افزود: امروز موشک های ما می توانند هر دشمنی را در هر مکانی با هر شدتی مورد هدف قرار دهند، موشک های ساحل به دریای ما شناورهای دشمن را در عمق دریا دنبال می کنند، رادارهای ما ماهواره های دشمن را رصد می کنند، پهپادهای ما می توانند هزاران کیلومتر آن سوی مرزها حرکت دشمن را تعقیب کنند و ماهواره های ما می توانند از فضا زمین را کوچک ببیند و تصویر بفرستند، این مدل تفکر بسیجی است که می تواند مرزهای دانش را بشکند.

سلامی ادامه داد: شهید مجید شهریاری کسی بود که ما را به غنی‌سازی 20 درصد اورانیوم رساند و برتری سیاسی برای ما نسبت به دشمن ایجاد کرد. ما به جایی رسیدیم که دشمن گزینه نظامی را کاملا از فضای ذهن، تخیل و حتی توهمات خود هم خارج کرده است.

وی با بیان اینکه بسیجیان همه روزنه‌های تاکتیکی و فضاهای استراتژیک را مسدود کرده‌اند، اظهار داشت: در عرصه زمین، صدها گردان امام حسین(ع) بسیج آمادگی دارند سد بی‌پایانی در برابر تحرکات دشمن ایجاد کنند و چنان درسی به دشمن بدهند که دیگر هیچ کس فکر تهدید نکند.

سلامی همچنین با اشاره به مذاکرات ایران و 1+5 گفت: جدا از بحث مذاکرات، ما باید تحولات اقتصادی و پیشرفت‌های آن را از فرایند سیاسی جدا کنیم. راه اصلی برون‌رفت یک کشور انقلابی از هیجانات سیاسی که قدرت‌های بزرگی ایجاد می‌کنند و فرایندهای ناعادلانه‌ای که آنها پیش روی ما می‌گذارند به گونة‌ای است که ما باید مسیر پیشرفت اقتصادی جامعه را از مسیر فرایندهای سیاسی و دیپلماتیک جدا کنیم تا دیگر تحریم برای تسلیم کردن یک ملت جزو استراتژی‌های دشمن قرار نگیرد.

سلامی گفت: باید همانطور که در عرصه نظامی با تولید قدرت، حق انتخاب‌های نظامی را از دشمن سلب کردیم، در عرصه اقتصادی نیز با اقتصاد مقاومتی به جلو برویم. گزینه نظامی که مسئولین آمریکایی آن را مطرح می‌کنند یک بلوف نخ‌نما شده است.

وی ادامه داد:‌بسیج می‌تواند استراتژی‌های اقتصادی دولت را با مردم پیوند بزند و در بهترین سطح، زمینه تولید را در جامعه فراهم کند.

جانشین فرمانده کل سپاه تصریح کرد: رئیس سازمان بسیج مستضعفین طی نامه‌ای پیشنهاد و آمادگی بسیج در اقتصاد مقاومتی دولت را ارائه کرده که امیدواریم پاسخ‌های روشن و عملی دریافت کنیم.

سلامی گفت: ما باید مفروضات آمریکایی‌ها که فکر می‌کنند تحریم‌های آنها اقتصاد ما را تحت تأثیر قرار داده و با فرسایشی کردن این تحریم‌ها مردم ما تسلیم می‌شوند را دفن کنیم.

سلامی اظهار داشت: سپاه خود را موظف می‌داند که به دولت‌های ایران کمک کند و به دولت فعلی این کار را بیشتر انجام می‌دهد و آن هم به دلیل فشارهای خارجی موجود است. لذا بحث تقابل سپاه و دولت که از سوی بیگانگان مطرح می شود، عقلا، شرعا، عرفا و منطقا محکوم است و رسانه‌های بیگانه به دنبال این هستند که انشقاق سپاه و دولت را در ذهن مردم ایجاد کنند. باید مواظب باشیم. به همین دلیل هم دولت بسیار بیدار و هوشیار است و هم سپاه به عملیات روانی دشمن آگاه است.

وی در ادامه با اشاره به مذاکرات ایران اظهار داشت: ما توازن را در میدان با دشمنان برقرار کردیم. از طرفی راهکارهای نظامی را بر روی دشمنان بسته‌ایم و مرزهای انقلاب را به هزاران کیلومتر آن طرفتر برده‌ایم.

سلامی افزود: شما به تحولات منطقه توجه کنید. اراده آمریکا را در کجای تحولات عراق می‌بینید، آیا آنها در سوریه پیروز شدند؟ آیا توانستند جلوی انقلاب بحرین را بگیرند؟ آیا توانستند اراده‌شان را در مذاکرات به ما تحمیل کنند؟ آیا در افغانستان موفق شدند؟ این عدم موفقیت آنها به دلیل ترویج تفکر انقلاب اسلامی در منطقه است.

جانشین فرمانده کل سپاه، گفت: ما کشوری هستیم که از درون مستحکم است و نیازمند تعلیق یا برداشتن تحریم‌ها برای ادامه حیات نیستیم. کشور ما اصلا شبیه کشور تحریم‌شده و بحران‌زده نیست اما اکنون شاهدیم که در انگلیس به فروشگاه‌های این کشور هجوم می‌برند که این نگران‌کننده است.

سلامی همچنین در خصوص تمدید مذاکرات اظهار داشت: آمریکایی‌ها علاقمند هستند در فضای دیپلماسی با ما حرکت کنند زیرا می‌دانند اگر جمهوری اسلامی را به خشم بیاورند نمی‌توانند حافظ منافع‌شان باشند. از طرفی هنوز نمی‌خواهند باورهای امروزی جمهوری اسلامی را بپذیرند اما در نهایت آنها باید قدرت ایران را قبول کنند.

سلامی در ادامه خاطرنشان کرد: گروه تروریستی داعش محصول تلاقی استراتژی‌های آمریکا، انگلیس، اسرائیل و عربستان است. شارژ مالی و تسلیحاتی این گروه توسط عربستان صورت گرفته و متأسفانه برخی کشورهای دیگر منطقه نیز فضای آموزشی در اختیار آنها گذاشتند و با باز گذاشتن مرزهایشان به آنها کمک کردند و در کل نیز آمریکایی‌ها آنها را کنترل می‌کردند. لذا این گروه تا زمانی که در مسیر خواسته‌های آمریکا باشد مورد حمایت آنهاست. اما زمانی که خلاف اراده آنها حرکت کنند بنای برخورد با آنها را دارد که در همین راستا دیدیم که در منطقه جلولا چندین بار به آنها کمک نظامی کردند.

جانشین فرمانده کل سپاه در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: هدف ما کمک مستشاری به کشورهای سوریه و عراق است و خود نیروهای آنها در کشورشان می‌جنگند. اگر در آمرلی حمایتی کردیم از شیعیانی بود که در محاصره بودند و قتل عام می‌شدند و می‌رفت تا یک فاجعه انسانی صورت بگیرد. اگر در جرف‌الصخر از دولت عراق حمایت کردیم به دلیل مسلمانانی بود که در محاصره بودند.

وی افزود: تعداد اهل سنتی که توسط داعش شهید شدند از شیعیان بیشتر است لذا برای ما بین مسلمانان فرقی نیست و از آنها حمایت می‌کنیم.

جانشین فرمانده کل سپاه گفت: پدیده‌های آمریکا ساخته در منطقه جایی ندارند. باید تا مساحت توطئه‌‌های آمریکا در منطقه کوچک است آنها را مهار کنیم.

سلامی همچنین اعلام کرد: گروه تروریستی داعش تاکنون هیچ تهدیدی برای ایران نداشته و پیشانی آنها فعلا به سمت غرب است.

منبع:مشرق نیوز
ناوشکن الوند
یکشنبه 93/9/16 ساعت 9:0 عصر | نوشته ‌شده به دست رضا خانگلی | ( نظرات )

سیاری: «ثامن» بر روی ناوشکن الوند نصب می‌شود

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: پروژه ثامن که اولین سامانه کنترل آتش سطحی و هوایی دریاپایه است بر روی ناوشکن الوند نصب می‌شود.
به گزارش مشرق، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری در حاشیه رونمایی از آخرین دستاوردهای نیروی دریایی با اشاره به اینکه موج دوم پروژه‌های نیروی دریایی نسبت به موج اول آن پیشرفته‌تر هستند، خاطرنشان کرد: ناوشکن دماوند که آماده الحاق به نیروی دریایی است قابلیت‌های بهتری نسبت به جماران در زمینه پدافند عامل، غیرعامل، برد، شعاع عملیات، سامانه‌های جنگال، تسلیحات و سامانه‌های ارتباطی دارد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: فاتح اولین زیردریایی کلاس نیمه سنگین است که توسط مهندسان و نخبگان نیروی دریایی و وزارت دفاع ساخته شده و اکنون آماده رونمایی است.

سیاری همچنین خاطرنشان کرد: اگر پروژه ثامن بر روی شناورهای نیروی دریایی نصب شود قطعا از این سامانه در رزمایش ولایت 93 که در پایان آذر ماه برگزار می‌شود استفاده خواهد شد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در پایان با بیان اینکه ناوگروه سی و دوم نیروی دریایی هم‌اکنون در خلیج عدن حضور دارد، گفت: رادار عصر بر ناوشکن جماران نصب شده است.

منبع:مشرق نیوز
نسل جدید
پنج شنبه 93/9/13 ساعت 6:27 عصر | نوشته ‌شده به دست رضا خانگلی | ( نظرات )

طراحی نسل جدید کاوشگرهای ایرانی

رئیس پژوهشکده سامانه های فضانوردی از طراحی و ساخت نسل جدید کاوشگرها با هدف برنامه‌ریزی برای اعزام سرنشین به زیر مدار زمین خبر داد و گفت: برای رسیدن به این هدف 5 پرواز را در دستور کار داریم.
به گزارش مشرق، دکتر محمد ابراهیمی در مراسم افتتاحیه چهارمین دوره مسابقات کن‌ست ایران با اشاره به لزوم انجام کار تیمی و کسب تجربه در حوزه هوافضا اظهار داشت: پروژه های فضایی در قالب کار دانشجویی آغاز شده و در نهایت با تلاش مضاعف به یک محصول و نتیجه نهایی تبدیل می‌شود. بر این اساس، پروژه های مختلف فضایی در کشور با زحمت و تلاش بسیار به ثمر رسیده است و فرصت های اندکی که برای آموزش در این حوزه به وجود می آید را باید مغتنم شمرد.

وی با اشاره به قدم های اولیه ایران برای پرتاب کاوشگر به فضا ادامه داد: برنامه فضایی کشور یک برنامه بلندپروازانه در قالب سند توسعه هوافضا است که دو هدف مهم را به دنبال دارد. نخستین هدف، ارسال ماهواره مخابراتی به مدار زمین‌ آهنگ ژئو است که نیازمند حامل فضایی بزرگ با موتورهای پیشرفته است.

ابراهیمی افزود: دومین هدف در سند توسعه هوافضا، اعزام سرنشین به فضا است که این پروژه پیچیدگی و ابعاد متفاوتی دارد و تلاش برای انجام آن ظرف چند سال اخیر به صورت مداوم ادامه داشته است.

رئیس پژوهشکده سامانه های فضانوردی با تاکید بر اینکه سرعت رسیدن به این هدفگذاری در زمان کوتاه انجام نخواهد شد، تصریح کرد: این پروژه در دستور کار سازمان فضایی است و طی سه سال اخیر اگرچه تزریق بودجه با سرعت کمتری انجام می شد، اما این کار همچنان تداوم دارد.

وی از طراحی و ساخت نسل جدید کاوشگرها در پژوهشکده سامانه های فضانوردی خبر داد و گفت: برای اعزام انسان به فضا، 5 پرواز را برنامه‌ریزی کرده ایم تا قدم به قدم به هدف اعزام سرنشین به زیر مدار زمین دست یابیم. در همین حال، در حال ساخت یک کپسول زیستی برای قرار دادن سرنشین در آن هستیم.

طراحی و ساخت ماهواره های مخابراتی و سنجشی

ابراهیمی همچنین از طراحی و ساخت ماهواره های مخابراتی و سنجشی خبر داد و تصریح کرد: در این زمینه چندین پروژه در حال پیگیری است تا بتوانیم ماهواره های ایرانی را به مدار زمین پرتاب کنیم.

وی در مورد برنامه های کابردی حوزه هوافضا نیز به استفاده از ماهواره ها در حوزه ناوبری، خدمات کشاورزی و مخابراتی اشاره و عنوان کرد: در این بخش نیز تلاش هایی صورت گرفته که در حال پیگیری هستیم.

رئیس پژوهشکده سامانه‌های فضانوردی با اشاره به وجود توانمندی‌های انسانی در حوزه هوافضا اضافه کرد: نخبگانی که علاوه‌ بر توانمندی‌های علمی، دارای توانمندی های اجتماعی و رفتاری متناسب با پروژه‌های فضایی هستند، بکار گرفته می شوند. بر این اساس، از طریق انجمن هوافضا و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، حمایت دانشگاه ها از کار دانشجویی و نیز بکارگیری نیروهای انسانی توانمند را در دستور کار قرار داده‌ایم.

منبع:مشرق نیوز
3000 کیلومتری
پنج شنبه 93/9/13 ساعت 6:24 عصر | نوشته ‌شده به دست رضا خانگلی | ( نظرات )

برد پهپادهای ایرانی به 3 هزار کیلومتر رسید

فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفت: امروز با ساخت انواع پهپاد با تنوع ماموریتی مختلف شعاع عملیاتی آنها تا 3 هزار کیلومتر افزایش یافته که این مسئله یک خودکفایی بزرگ در صنعت دفاعی محسوب می شود.

به گزارش مشرق، سردار امیر علی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه در جمع دانش آموزان، مدیران و دبیران یکی از دبیرستانهای تهران با گرامیداشت هفته بسیج، اظهار داشت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با شروع جنگ تحمیلی، سپاه در زمینه دفاعی با کمترین امکانات با رژیم بعث عراق به مقابله پرداخت و توانست با توکل به قدرت لایزال الهی و اراده راسخ جوانان مومن و انقلابی در جنگی که بر ملت ایران تحمیل شده بود به پیروزی برسد.

وی تصریح کرد: امروز با همت جوانان مومن، انقلابی و ولایتمدار ایران اسلامی در حوزه دفاعی به خودکفایی رسیده ایم و قادریم تمامی تجهیزات مورد نیاز کشور را به صورت بومی تولید کنیم.

حاجی زاده با اشاره به پیشینه ساخت هواپیماهای بدون سرنشین در کشورمان اظهار داشت: در سالهای دفاع مقدس به منظور دستیابی به اطلاعات مواضع دشمن نیاز به ابزاری بود که بتواند اطلاعات دقیقی را در اختیار گرفت: از این رو به فکر گرفتن تصاویر هوایی از مواضع دشمن افتادیم و پرنده بدون سرنشین «مهاجر» را ساختیم.

وی افزود: هر چند از ابتدای پهپاد «مهاجر» برد 3 کیلومتری داشت اما امروز با ساخت انواع پهپاد با تنوع ماموریتی مختلف شعاع عملیاتی آنها نیز تا سه هزار کیلومتر افزایش یافته که این مسئله یک خودکفایی بزرگ در صنعت دفاعی محسوب می شود.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به پیشینه توپخانه و موشکی سپاه نیز گفت: به دنبال تحقق منویات حضرت امام(ره) مبنی بر افزایش برد توپخانه ای نیروهای مسلح، و با دستور فرماندهان وقت سپاه مهندسی معکوسی و ساخت موشکهای دوربرد در دستور کار سپاه قرار گرفت که در این زمینه حاج حسن تهرانی مقدم نقش بی بدیلی را در توسعه صنعت موشکی و ارتقای قدرت بازدارندگی ایران اسلامی ایفا کرد که امروز ما در حوزه موشکی بتوانیم یکی از مقتدرترین کشورهای دنیا باشیم.

وی با اشاره به روند شکل گیری خودکفایی صنایع دفاعی کشور بدون کمکهای خارجی گفت: نیاز و ضرورت دفاعی، اطاعت از فرامین امام راحل و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و استقامت و پایداری و تحمل سختیهای فراوان باعث شد که ما در زمینه تسلیحات موشکی و هوایی به نقطه اطمینان بخشی برسیم.

سردار حاجی زاده در ادامه تصریح کرد: در سالهای دفاع مقدس بدنه اصلی تشکیل دهنده رزمندگان اسلام نوجوانان و جوانان بودند که توانستند در نبرد با دنیای استکبار با توکل به خدا، پیروی از ولایت و همت و نبوغ خود به پیروزی دست یابند.

وی افزود: با پایان جنگ همان جوانان با روحیه جهادی و انقلابی صنعت دفاعی کشور را به خودکفایی رساندند.

سردار حاجی زاده با اشاره به اقتدار ایران اسلامی در برابر دشمنان و صدور گفتمان انقلاب اسلامی گفت: امروز توانمندی ما به قدری با اهمیت و استراتژیک است که دشمنان را وادار به مذاکره کرده است اما عامل مهم تر، ایستادگی ملت ایران در برابر زورگویی ها و زیاده خواهی های دشمنان است.

وی افزود: اراده و توان انقلابی ملت ایران بود که به قلب های سایر امتهای اسلامی صادر شد و کشورهای غربی از این موضوع بیشتر در هراسند.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه در ادامه خاطرنشان کرد: با حمایتهای جمهوری اسلامی ایران امروز تقاطعی از آتش توسط رزمندگان غزه و حزب الله روی تل آویو ایجاد شده است.

وی تصریح کرد: رژیم غاصب و منحوس صهیونیستی در برابر جبهه مقاومت که برخوردار از روحیه حزب الهی و بسیجی هستند توان ایستادگی ندارد و محکوم به شکست است.

سردار حاجی زاده با یادآوری شکار پهپاد جاسوسی RQ170 اظهار داشت: آنچه مهمتر از توان دفاعی و اشراف اطلاعاتی ما در خصوص رهگیری و شکار پهپاد RQ170 آمریکایی بود عنایت الهی و ایمان قلبی رزمندگان بود.

وی با اشاره به پرواز RQ170 ایرانی نیز گفت: پرواز RQ170 ایرانی تنها 10 درصد از فرایند ساخت و به پرواز در آمدن این پهپاد است، بخش عمده این فرآیند شامل رهگیری و شکار، مهندسی معکوس، کشف کد و رمز و سایر اقدامات پیچیده ای بود که به دست توانمند پاسداران انقلاب اسلامی به سرانجام رسید.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه در پایان تصریح کرد: امروز به برکت روحیه بسیجی و تفکر جهادی رزمندگان ایران اسلامی توانستیم بر مشکلات و خلاهای موجود در صنعت هوایی و موشکی فائق آمده و دستاوردهای زیادی را به ثمر برسانیم.

منبع: مشرق نیوز
تغییرات موشک های ایران
چهارشنبه 93/9/5 ساعت 8:0 عصر | نوشته ‌شده به دست رضا خانگلی | ( نظرات )

موشک‌های ایران چه تغییری کردند؟

در طول یک سال اخیر، صنعت دفاعی کشورمان دستاوردهای متعددی در حوزه موشکی، بالگردی، پهپادی، الکترونیکی، سایبری و ... را به توان دفاعی کشورمان افزوده است.
به گزارش مشرق، در گزارش پیش رو بخشی از دستاوردهای صنعت موشکی کشور در طول یک سال اخیر را مشاهده خواهید کرد، البته مشخص است که این موارد تنها بخشی از دستاوردهای نظامی ایران است که در رسانه‌ها منتشر شد.

* سرجنگی موشک‌های بالستیک هوشمند می‌شود

سرجستجوگر هوشمند برای موشک‌های بالستیک نقطه‌زن و زره کامپوزیتی هوشمند به عنوان 2 دستاورد فناورانه جدید نیروهای مسلح با حضور سردار سرلشکر سید حسن فیروزآبادی رییس ستادکل در جشنواره سلمان فارسی رونمایی شد.

سرجستجوگر هوشمند موشک‌های بالستیک در یکپارچگی با بقیه زیرسامانه نوین موشک با تامین قابلیت نقطه‌زن در خشکی و دریا توان رزم نیروهای مسلح را افزایش می‌دهد.

دقت اصابت و هوشمندی موشک‌های بالستیک در کنار قدرت تخریب و توان غلبه بر سامانه های ضد موشک از ویژگی های برجسته این دستاورد نوین موشکی است.

این فناوری نوین که فقط در اختیار برخی از کشورهای پیشرفته قرار دارد، به عنوان نقش آفرین راهبردی منحصرا روی سلاح های استراتژیک استفاده می‌شود.

دستاورد دوم، زره کامپوزیتی هوشمند است که مبتنی بر فناوری زره مایع با الیاف منحصر به فرد ساخته شده است.

این زره در برابر گلوله‌های هسته فولادی ضدزره مقاوم است و الزامات استانداردهای نظام جهانی را تامین می کند.

بهره‌گیری از این فناوری در تجهیزات زرهی علاوه بر بی‌نیازی از برخی مواد تحریمی موجب کاهش وزن 76 درصدی زره های مورد نیاز در تانک ها ، نفربرها و سایر تجهیزات و افزایش تحرک و چالاکی توان رزم زمینی نیروهای مسلح می شود.

* نسل جدید موشک‌های بالستیک با کلاهک بارانی

در آستانه یوم الله 22 بهمن سال گذشته، موشک جدید ساخت وزارت دفاع با موفقیت تست شد: نسل جدید موشک بالستیک برد بلند با کلاهک بارانی که با سر جنگی بارانی برای انهدام جنگ افزارها و تجهیزات نظامی دشمن طراحی و تولید شد.

 گریز از سامانه‌های ضد موشکی دشمن، قابلیت تخریب اهداف گسترده و امکان تخریب چند هدف مجزا از دیگر از ویژگی‌های این موشک است.

* تحویل انبوه 4 مدل موشک‌ بالستیک به سپاه

انبوه موشک‌های بالستیک با حضور وزیر دفاع به سپاه پاسداران تحویل داده شد.

موشک های بالستیک قدرH، قیام، فاتح و خلیج فارس، ازجمله موشک‌های بالستیکی بودند که انبوهی از آنها تحویل نیروی هوافضای سپاه شد.

* تجهیز موشک‌های بالستیک «قدر H» و «قیام» به سرجنگی‌های «بارانی»

با اعلام وزیر دفاع در مراسم تحویل انبوه موشک های بالستیک به نیروی هوافضای سپاه معلوم شد که که این سرجنگی ها حداقل بر روی 2 موشک بالستیک قدر یک H و میانبرد قیام نصب شده است.

هم اکنون این 2 موشک با توانایی حمل انواع سر جنگی های «بلاست» و «بارانی» توانایی انهدام طیف متنوعی از اهداف را دارا بوده و پرتاب از لانچرهای متحرک و سیلوها در مواضع مختلف و عبور از سپردفاع موشکی با داشتن قابلیت رادارگریزی، از مزایای این موشک ها محسوب می‌شود.

 موشک‌های بالستیک با سرجنگی بارانی برای انهدام جنگ افزار ها و تجهیزات نظامی دشمن به کار گرفته می شود و گریز از سامانه های ضد موشکی دشمن، قابلیت تخریب اهداف گسترده، امکان تخریب چند هدف مجزا از یک دیگر از ویژگیهای این موشک به شمار می رود.

* نصب «سرجنگی‌ هوشمند» بر روی موشک‌های دوربُرد ایران

سردار دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای درخصوص نصب سرجنگی‌های هوشمند بر روی موشک های ایرانی گفت: این سیستم هدایت تا آخر مسیر در سرجنگی موشک‌ها نصب می‌شود تا دقت اصابت آنها را بالا ببرد.

وزیر دفاع با تایید قابلیت نصب سرجنگی هوشمند بر روی موشک‌های دوربُرد نظیر قدر، قیام و سجیل، تاکید کرد: این سرجنگی روی هر موشکی قابل نصب است.

با نصب این سر جستجوگر هوشمند، کلاهک موشک‌های ایران می‌توانند پس از ورود به جو نیز تحت کنترل قرار گرفته و با دقت بسیار بالا، هدف را منهدم کنند.

* خطای موشک‌های بالستیک و «نقطه‌زن» ایرانی به زیر 5 متر رسید

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح درخصوص دقت موشک‌های بالستیک و نقطه زن ایرانی نیز گفت: سامانه های هدایت شونده امروز، قدرت نقطه زنی اهداف را به صورت کاملا دقیق دارد و خطای اصابت آن ها زیر 5متر است.

در اردیبهشت ماه سال جاری شاهد بازدید فرمانده معظم کل قوا از نمایشگاه دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه بودیم.

در این نمایشگاه موشک‌ها و سامانه‌های مختلفی برای اولین بار به نمایش گذاشته شد که این دستاوردها با همکاری وزارت دفاع و نیروی هوافضای سپاه پاسداران به سرانجام رسیده است.

یکی از این دستاوردها که در این نمایشگاه توجه مخاطبان را جلب می‌کرد، موشک «زلزال بارشی» بود که برای اولین بار به نمایش درآمد.
 
30 بمب 17 کیلویی در موشک زلزال بارشی بکارگرفته شده که این بمبها در فاصله نزدیک به زمین پخش می‌شود و برای زدن باند فرودگاه و تجهیزات پخش شده روی زمین مناسب است.

ثبت چندین رکورد در عرصه تجهیزات نظامی/ موشک‌ها و پهپادهای ایران چه تغییری کردند

موشک زلزال با سوخت جامد از جمله مهمترین موشک‌هایی است که با برد حدود 300 کیلومتر می‌تواند اهداف و پایگاههای دشمن در اطراف ایران را در فواصل کوتاه مورد هجوم قرار دهد.

با نصب سر جنگی‌های بارانی بر روی موشک زلزال، این موشک که بنا بر اعلام قبلی، به لحاظ دقت در انهدام اهداف نیز ارتقاء چشمگیری یافته، توانایی انهدام طیف متنوعی از اهداف را به دست آورده است.

این نوع کلاهک محوطه نسبتاً گسترده‌ای را در زمان فرود مورد اصابت قرار می‌دهد و در حقیقت کلاهک بارانی برای انهدام یک هدف واحد طراحی نشده بلکه برای آسیب رسانی به محوطه ای از اهداف پراکنده استفاده می‌شود.

موشک «زلزال بارشی» هم از لحاظ عملیاتی و هم به لحاظ اقتصادی با 36 راکت زلزال برابری می‌کند.

منبع: مشرق نیوز
رادار 3بعدی
یکشنبه 93/9/2 ساعت 8:0 عصر | نوشته ‌شده به دست رضا خانگلی | ( نظرات )

تجهیز ناوشکن جماران به رادار "سه‌بُعدی و 200 کیلومتری"

ناوشکن جماران به یک رادار جدید به نام عصر که پیشتر در سال 92 رونمایی شده بود، تجهیز خواهد شد.
به گزارش مشرق،  امیر دریادار حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به پایان فرآیند تکمیل تجهیزات زیردریایی فاتح گفت: این زیردریایی یک زیردریایی مهم برای نیروی دریایی تلقی شده و به امید خدا در ایام 7 آذر ماه سال جاری رونمایی و تحویل نداجا خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به آخرین وضعیت به‌روزرسانی تجهیزات ناوشکن جماران نیز گفت: ناوشکن جماران در قالب پروژه موج 1 ساخته شده است و بعد از این پروژه، پروژه‌های موج 2 و 3 نیز هم‌اکنون در مراحل ساخت و تکمیل تجهیزات هستند و باید 2 پروژه به مراتب از پروژه نخست ما یعنی پروژه موج 1 یا همان ناوشکن جماران به روزتر باشند اما این دلیل نمی‌شود که وقتی پروژه‌های مدرن‌تری در حال ساخت است، پروژه‌های قبلی به روز رسانی تجهیزاتی نشوند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش تصریح کرد: بر همین اساس پروژه‌های تجهیز ناوشکن جماران به تجهیزات جدید در حال انجام است که در این راستا "رادار آرایه فازی عصر" هم روی ناوشکن جماران نصب خواهد شد.

دریادار سیاری اضافه کرد: پس از پایان مراحل نصب این رادار روی ناوشکن، این رادار رونمایی خواهد شد.

رادار عصر اولین رادار سه‌بُعدی آرایه فازی ایران است که قادر است اهداف را تا شعاع 200 کیلومتری کشف کند.

از مهمترین ویژگی‌های این رادار، قابلیت کشف و رهگیری اهداف هوایی و سطحی،‌ توانایی رهگیری 100 هدف به‌صورت همزمان و مقابله با جنگ الکترونیک است.

این رادار که توسط متخصصان کشورمان و به‌صورت کاملاً بومی تولید شده است، پیشتر و در سال 92 رسماً رونمایی شده بود.

تجهیز ناوشکن جماران به رادار


ناوشکن دماوند در دریای خزر؛ رادار عصر در قسمت فوقانی برجک ناوشکن دیده می‌شود

گفتنی است، پیشتر در مراسم تست سامانه‌های ناوشکن دماوند در 25 تیرماه سال جاری، مشخص شد که این ناوشکن نیز به رادار عصر مجهز شده است. ناوشکن دماوند، همان پروژه موج 2 یا جماران 2 است که قرار است در آینده رونمایی و تحویل ناوگان نیروی دریایی ارتش در دریای خزر شود.

منبع: مشرق نیوز
طول ناحیه در قالب بزرگتر از حد مجاز
 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد


بازدید امروز: 33
بازدید دیروز: 102
کل بازدیدها: 929641